Encyklopedie zvířat Fotogalerie Parky a rezervace Save African Animals O webu Česky Česky English English Kontakt

WildAfrica.cz > Encyklopedie zvířat > Savci > Sudokopytníci > Přežvýkaví > Turovití > Lesoni > Taurotragus > Antilopa Derbyho

Chytrý sloupek

Základní informace

český název Antilopa Derbyho
latinský název Taurotragus derbianus Gray, 1847

Taxonomie

říše: Živočichové
třída: Savci
řád: Sudokopytníci
podřád: Přežvýkaví
čeleď: Turovití
podčeleď: Lesoni
rod: Taurotragus
druh: Antilopa Derbyho

Váhy a míry

výška v kohoutku 130-180 cm
délka 240-360 cm
délka ocasu 50-90 cm
délka rohů
samec až 124 cm
samice až 66 cm
hmotnost
samec 400-1080 kg
samice 300-600 kg

Biologická data

délka březosti 8-9 měsíců
počet mláďat 1
pohlavní dospělost 2-3 roky
délka života až 25 let
sociální jednotka skupina
aktivita denní

Stav ohrožení

nižší riziko ohrožení (LR/nt)
Antilopa Derbyho

Antilopa Derbyho (Taurotragus derbianus Gray, 1847)

Výskyt

Senegal, Súdán a Středoafrická republika. Travnaté a lesnaté savany i horské oblasti až do výšky 4500 m.

Fyzický popis

Antilopa Derbyho je největší antilopa na světě. Samci jsou výrazně větší než samice a mají větší šroubovité rohy. Jsou také výrazněji zbarveni. Srst je krátká. Na hlavě je černý pruh od čenichu po začátek čela. Kolem pysků jsou bílé skvrny. Zbarvení těla je od pískové po rezavěhnědou s 8-15 příčnými bílými proužky od kohoutku po konec těla. Výrazně vystouplý kohoutek a krk je lemován krátkou tmavou hřívou. Na krku velká černá skvrna a velký, černě lemovaný kožní lalok. Černý pruh vedoucí po páteři od kohoutku až po kořen ocasu, má i na spodní straně břicha. Ocas je zespodu bílý a je zakončen střapcem. Nad kopýtky jsou černobílé skvrny, které má i na zadní straně předních nohou.

Chování

Antilopy Derbyho jsou společenská zvířata a vytváří stáda čítající až 25 zvířat.

Potrava

Spásá různé druhy trav, listí a výhonky větví. Někdy svými dlouhými rohy lámou větve, aby se dostaly k listům. Antilopa Derbyho obývá stromovou savanu. Patří mezi okusovače, což znamená, že její hlavní potravu tvoří listy a výhonky stromů a keřů, v menší míře pak plody, byliny a trávy. Antilopy jsou v příjmu potravy poměrně selektivní a v jejich potravním spektru může být zastoupeno více než 30 druhů rostlin (Koláčková et al., 2009, Hejcmanová et al., 2010).

Rozmnožování

Samice rodí po 8-9 měsíční březosti 1 mládě. Odstavuje ho asi ve 4-6 měsících.

Poddruhy

T. d. derbianus
T. d. gigas

Tyto dva poddruhy, které jsou dosud rozlišovány pouze na základě morfologických odlišností. Západní poddruh Taurotragus derbianus derbianus (Gray, 1847) je charakterizován menší velikostí, tmavším zbarvením a větším počtem pruhů (cca 15). Východní poddruh Taurotragus derbianus gigas (Heuglin, 1863) je větší, pískově zbarvený a jedinci mají v průměru pouze 12 pruhů na každém boku (Dorst and Dandelot 1970; Kingdon 1982; 1997; Ruggiero 1990).

Zajímavosti

Zatímco početnější východní poddruh je chován v několika zoologických zahradách v USA a Jihoafrické Republice (ISIS, 2010), západní poddruh mimo Senegal nenajdeme. Vzhledem k vysokému stupni ohrožení byl pro západní poddruh zaveden záchranný program, na němž se kromě senegalské strany podílí pouze Česká Republika. Několik jedinců odchycených v roce 2000 z volné přírody (NPNK) bylo umístěno do ochranných obor v rezervacích Bandia a Fathala, kde probíhá jejich úspěšné rozmnožování. Tým Institutu tropů a subtropů České zemědělské univerzity v Praze řídí oborový chov těchto antilop a vede jejich plemennou knihu (Koláčková et al., 2009 a 2010, Giant eland Conservation, 2010).

Více informací o antilopě Derbyho

České sdružení Derbianus CSAW o.s. v Senegalu pracuje na záchranném programu a odvádí tak neocenitelnou práci. Detaily najdete na www.derbianus.cz

Ohrožení a ochrana

Je zapsána na červeném seznamu IUCN v kategorii: nižší riziko ohrožení - LOWER RISK (LR), stupeň (nt). Poddruh T. d. derbianus je kriticky ohroženým zvířete. Na světe zbývá pouze 100-200 zvířat.


Bookmark and Share

Fotogalerie

Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
Antilopa Derbyho
© Copyrighted by WildAfrica.cz WildAfricaSafari.cz . . Design & system by LTweb