Encyklopedie zvířat Fotogalerie Parky a rezervace Save African Animals O webu Česky Česky English English Kontakt

WildAfrica.cz > Encyklopedie zvířat > Savci > Sudokopytníci > Přežvýkaví > Turovití > Lesoni > Taurotragus > Antilopa losí

Chytrý sloupek

Základní informace

český název Antilopa losí
latinský název Taurotragus oryx Pallas, 1766

Taxonomie

říše: Živočichové
třída: Savci
řád: Sudokopytníci
podřád: Přežvýkaví
čeleď: Turovití
podčeleď: Lesoni
rod: Taurotragus
druh: Antilopa losí

Váhy a míry

výška v kohoutku 120-180 cm
délka 210-350 cm
délka ocasu 50-90 cm
samec až 120 cm
samice až 65 cm
hmotnost
samec 400-1000 kg
samice 300-600 kg

Biologická data

délka březosti 8-9 měsíců
počet mláďat 1
pohlavní dospělost 2-3 roky
délka života až 25 let
sociální jednotka skupina
aktivita denní

Stav ohrožení

nižší riziko ohrožení (LR/cd)
Antilopa losí

Antilopa losí (Taurotragus oryx Pallas, 1766)

Výskyt

Jižní a východní Afrika. Stromové a křovinaté savany, lesy i horské oblasti až do výšky přes 4000m.

Fyzický popis

Antilopa losí je velké a mohutné zvíře. Má vystouplý hrbol na kohoutku a samci jsou větší než samice. Dlouhé a šroubovité rohy mají obě pohlaví, samci je mají delší a mohutnější. Na krku mají velký kožní lalok. Srst je krátká a zbarvení těla je od pískové až po rezavěhnědou nebo i modravě šedou. Na hlavě má hnědočernou čupřinu. Obě pohlaví mají 2-15 příčných pruhů od kohoutku až po konec těla. Krátká hříva na kohoutku a krku je tmavě hnědá a tmavý pruh pokračuje až po kořen ocasu a je i na spodní straně těla. Nad kopýtky jsou černobílé skvrny, které jsou i na zadní straně předních nohou. Ocas je zakončen černohnědým střapcem. Jejich organismus umožňuje zvýšení tělesné teploty až o 7 ºC a zabraňuje tak ztrátě vody pocením.

Chování

Antilopa losí vytváří stáda o 25 i více kusech. V období sucha mohou mít stáda i přes 1000 kusů. Migrují na větším území a hledají místa s lepší potravou. Při této činnosti stádo vede stará samice. Staří samci jsou většinou samotáři. Jsou velmi pohyblivé a i při své velikosti dokáže tato antilopa přeskočit i 2m překážku. Jako většina antilop běží mimochodným krokem a jsou velmi plaché. Byly ochočeny a chovají se na farmách jako domácí skot pro maso, mléko i kůži.

Potrava

Spásá různou vegetaci v křovinatých i travnatých oblastech. Trávu a listy trhají pysky a různé plody a cibulky vyhrabávají kopyty.

Rozmnožování

Období rozmnožování se liší podle oblasti výskytu a začíná většinou od prosince do ledna. Říjné samice se většinou spojují do malých stád a snaží se přilákat pozornost samců. Jen dominantní býk má právo na páření a samci mezi sebou v tomto období bojují. Samice rodí po 8-9 měsíční březosti 1 mládě, které po několik dní po porodu ukrývá v husté vegetaci. Odstaveno bývá ve věku 4-6 měsíců. Mláďata se sdružují se svými vrstevníky.

Ohrožení a ochrana

Je zapsána na červeném seznamu IUCN v kategorii: nižší riziko ohrožení - LOWER RISK (LR), stupeň(cd). Dříve tvořily početná stáda. Následkem trofejního lovu a úbytkem přirozeného prostředí a také nemocemi, které roznáší skot, se jejich stavy citelně snížily.

Fotogalerie

Antilopa losí
Antilopa losí
Antilopa losí
Antilopa losí
Antilopa losí
Antilopa losí
Antilopa losí
Antilopa losí
© Copyrighted by WildAfrica.cz WildAfricaSafari.cz . . Design & system by LTweb