Encyklopedie zvířat Fotogalerie Parky a rezervace Save African Animals O webu Česky Česky English English Kontakt

WildAfrica.cz > Encyklopedie zvířat > Plazi > Šupinatí > Hadi > Krajtovití > Krajta > Krajta písmenková

Chytrý sloupek

Základní informace

český název Krajta písmenková
latinský název Python sebae (Gmelin, 1788)

Taxonomie

říše: Živočichové
třída: Plazi
řád: Šupinatí
podřád: Hadi
čeleď: Krajtovití
rod: Krajta
druh: Krajta písmenková

Váhy a míry

délka až 700 cm
hmotnost přes 100 kg

Biologická data

inkubace 2 měsíce i déle
počet vajec 20-100
pohlavní dospělost 2-4 roky
délka života až 30 let
aktivita převážně noční

Stav ohrožení

stav populace
Krajta písmenková

Krajta písmenková (Python sebae (Gmelin, 1788))

Výskyt

V travnatém a křovinatém porostu východní Afriky. Žije v křovinách na březích řek, ve skalních jeskyních a termitištích.

Fyzický popis

Krajta písmenková je velký had, který podle různých zdrojů může dosahovat délky až 700 cm. Na těle má nepravidelné skvrny připomínající egyptské hyeroglify a odtud pochází i její české jméno. Kolem tlamy má rozmístěny termoreceptory, které rozpoznají i minimální pohyby teploty až 0.02 stupně Celsia. Tyto receptory používá při lovu.

Chování

Krajta písmenková je největším hadem Afriky. Je aktivní převážně v noci a vůči lidem může být velmi agresivní.

Potrava a lov

Krajta loví různé plazy a savce. Velikost kořisti je závislá na velikosti hada. V dospělosti je schopná zabít a pozřít díky roztažitelné spodní čelisti i velké savce jako např. antilopy, opice atd. Kořist polyká jako všichni hadi od hlavy. Je chopna polknout zvíře, které má i několikrát větší obvod než had sám. Jsou známy i útoky na člověka. Je to jedna z mála krajt, která po neúspěšném útoku pronásleduje kořist, kterou se jí nepodařilo dobře uchopit i na vzdálenost několika desítek metrů. Vydrží velmi dlouho bez potravy, v jedné zoo zaznamenali půst, který trval 570dnů.

Rozmnožování

Páření trvá dlouho, někdy i několik hodin. Samci rozeznávají samice podle pachu, který vydává zvláštní pachová žláza. Samice klade 20-100 vajec a hnízdo hlídá, omotá je svým tělem a udržuje tak vhodnou teplotu uvnitř hnízda. I když jsou hadi studenokrevní, tak samice chvěním svalů vytváří vyšší teplotu svého těla než je teplota okolí. Mladí hadi po vylíhnutí měří kolem 70 cm a jsou po vylíhnutí a prvním svlečení ihned schopni lovu. Podle posledních výzkumů hlídá krajta písmenková mláďata po vylíhnutí několik dnů až 2 týdny.

Ohrožení a ochrana

Krajty jsou na mnoha místech vyhubeny. Byly loveny kvůli kůži a také proto, že se jí lidé báli díky jejím velkým rozměrům. Krajty také zabíjejí domácí zvířata a bývají proto zabíjeny i u lidských obydlí.


Bookmark and Share

Fotogalerie

Krajta písmenková
Krajta písmenková
Krajta písmenková
Krajta písmenková
Krajta písmenková
Krajta písmenková
Krajta písmenková
Krajta písmenková
Krajta písmenková
Krajta písmenková
Krajta písmenková
Krajta písmenková
NAVRCHOLU.cz

© Copyrighted by WildAfrica.cz WildAfricaSafari.cz SerengetiNesmiZemrit.cz StopTrophyHunting.eu Design & system by LTweb